Bolu Nerede Satılır?

Bolu Eşek Çiftliği Nerede?

Eşek Sütü'nün KANSER'e Faydaları Nelerdir?

UÜ Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Hücre Kültürü ve Genetik Toksikoloji Laboratuvarı Yöneticisi Prof. Dr. Tolga Çavaş, Işıklar Askeri Hava Lisesinden Hava Öğretmen Üsteğmen Çetin Akca'nın yaklaşık 1,5 yıl önce yüksek lisans eğitimi sırasında kendilerine gelerek, toplum arasında eşek sütünün kansere karşı iyi geldiği yönündeki bilgileri aktardığını ve bu konuda çalışma yapmak istediğini ilettiğini söyledi.

Bunun üzerine Akca'nın yanı sıra laboratuvarda görevli Prof. Dr. Nilüfer Çinkılıç, Dr. Özgür Vatan, Dr. Dilek Yılmaz ve yüksek lisans öğrencisi Huzeyfe Huriyet ile çalışma başlattıklarını belirten Çavaş, "İyi bir planlama yaparak ilk etapta eşek sütünün kanser tedavisinde faydalı olup olmadığını hücreler üzerinde denedik. Güzel sonuçlar aldık. Çalışmalarımızı sürdürüyoruz" dedi.

Kleopatra zamanından beri faydaları bilinen eşek sütünün kolon kanseri gibi birçok kanser ve hastalık türünün tedavi sürecinde oldukça hızlandırıcı etkisi olduğu belirtildi.

Anne sütüne en yakın süt olduğu bilimsel olarak kanıtlanan eşek sütü alerjik, sindirim, kalp ve damar sistemi hastalıklarına iyi geldiği belirtiliyor.

Eşek sütünün astım ve bronşit hastalığının tedavisinde çok faydalı olduğu ayrıca kolon kanserinin tedavi sürecinde tedaviyi hızlandırıcı etkisi olduğu belirtiliyor. Sütün sedef ve siroza gibi hastalıklarının tedavi sürecinde de olumlu etkisi olduğu ifade ediliyor.

Eşek sütü KOAH Hastalığına İyi gelir mi?

Koah’ın birinci sebebi tütün ve tütün mamullerinin kullanımıdır. Tütün ve mamulleri kullanmış olan insanların %25’i bu hastalığa yakalanmaktadır. Eğer kişi hayatı boyunca tütün kullanmışsa bu hastalığa yakalanma oranı %50 dir. Koah’ın b,r diğer önemli sebebi hava kirliliğidir. Yaşadığımız yerleşim yerinde kömür, odun, tezek gibi biyolojik yakıtlar kullanılıyorsa bu yakıtlar havanın kalitesini düşürmektedir. Ayrıca çalışma ortamlarındanki kimyasal gazlar, toz ve duman da koah hastalığına yakalanma riskimizi arttırmaktadır.

MÖ 400 yıllarında yaşamış olan Hipokrat, eşek sütünün özellikle üst solunum yolu rahatsızlıklarındaki olumlu etkilerinden bahsetmiştir. Eşek sütü içeriğindeki enzimler sayesinde Antienflamatuar denilen iltihaplanma karşıtı özellik taşımaktadır. Aynı zamanda içeriğindeki, anne sütü ve eşek sütüne has yoğunluktaki Lizozim enzimleri sayesinde güçlü bir anti bakteriyeldir. Bu özellikleriyle bir iltihaplanma sorunu olan Koah’ın tedavisinde eşek sütünün faydalı olduğu bilinmektedir. Ayrıca eşek sütünün damar sertliğini giderici ve damar yollarını açıcı etkisi hastalığın tedavisinde olumlu katkı sağlamaktadır. Koah teşhisinden sonraki ilk adım olarak; içiliyorsa sigarayı bırakmak, bulunulan ortamdaki gaz, toz ve duman engellenmelidir. Düzenli olarak egzersizler yaparak nefes açılmaya çalışılmalıdır. Bu noktada, akciğerinizdeki iltihaplanmanın ilerlemesini önlemek, rahat nefes almak, kalp ve damak tıkanıklıklarının önüne geçmek için düzenli olarak eşek sütü içmek faydalı olacaktır.

KOAH HASTALARI EŞEK SÜTÜNÜ NASIL İÇMELİ? Her sabah aç karnına 100 ml, her gece yatmadan önce 150 ml, çiğ olarak içilen eşek sütü, birkaç haftada koah hastalarının nefes alışlarında fark edilir bir rahatlama sağlamaktadır. Eşek sütünün yağ oranının düşük olması sütün kokusuz ve rahat içilebilir olmasını sağlamaktadır. Şişkinliğe, hazım problemlerine ve bağırsak sorunları yaşanmamaktadır.

Eşek sütü bronşite iyi gelir mi?

EŞEK SÜTÜNÜN BRONŞİT TEDAVİSİNDE KULLANIMI

Bugün de yapılan bilimsel araştırmalarla kanıtlanmış olduğu üzere eşek sütü çok güçlü bir antimikrobiyeldir. Bronşlara yerleşen zararlılarla mücadelenizde eşek sütündeki antimikrobiyel enzimler size güç verecektir. Ayrıca eşek sütü çok güçlü bir balgam söktürücüdür. Yine eşek sütünün içeriğindeki zengin immunoglobulinler sayesinde bağışıklık sisteminiz de güçlenmektedir.

Eşek sütünün üst solunum yolu rahatsızlıklarındaki tek mucizesi bronşit değildir. Astım, siroz ve nefes darlığının tedavisinde de eşek sütünden faydalanılmaktadır.

Sabah aç karnına ve gece yatmadan önce içeceğiniz birer çay bardağı eşek sütü size doğadan gelen şifa kaynağı olacaktır. Eşekten sağılmış olan eşek sütü en fazla bir hafta içerisinde tüketilmelidir.

Sahip olduğu değerler ile anne sütünü taklit eden eşek sütü de tıpkı anne sütü gibi kaynatılmadan, pastörize edilmeden çiğ olarak kullanılmalıdır. Eşek sütünü çiğ olarak kullanma düşüncesi pek çokları tarafından garipsense de, içimi inek sütünden çok daha kolay olan kokusuz eşek sütünden dünyanın dört bir yanındaki insanlar faydalanmaktadır. Eşek sütü üretiminin ve kullanımının en yoğun olduğu ülkeler; Almanya, İtalya, Hollanda ve Çin’dir.

Eşek Sütü Astıma İyi Gelir mi?

Astım hastalığının sebebi olan iltihaplanma solunum yollarını daraltarak, hırıltılı bir nefese, öksürüğe ve şiddetli nefes daralmasına sebep olmaktadır. Belirttiğimiz astım semptomları hastalara nöbetler halinde gelmektedir ve buna astım krizi adı verilir. Bu krizlerin yaşanmaması, hastalığın kontrol altında tutulmasına bağlıdır. Hastalığı kontrol altında tutmak için kişiler günlük hayatlarında çevresel etkenlere karşı son derece duyarlı davranmak durumundadır. Semptomların nüksetmemesini ve daha rahat bir yaşantı dileyen hastalar doğal yollardan çözüm arayışlarına girdiğinde, antik çağlardan beri süregelen bir çözüm olan eşek sütü ile karşılaşmaktadır. Eşek sütünün, içeriğindeki bileşenler sayesinde astım hastalığını kontrol altında tuttuğu sadece halk arasında yayılan bir söylenti değil tıbbi makalelere konu olmuş çıkarımlardır. Eşek sütünün çok güçlü; antienflamatuar (iltihaplanma karşıtı), antimikrobiyel (virüs karşıtı), antioksidan (serbest radikal karşıtı) ve antitoksik (zehirlenme karşıtı) etkileri olduğu kanıtlanmıştır. Ayrıca içeriğindeki zengin immunoglobulünler sayesinde çok etkili bir bağışıklık sistemi güçlendiricisidir.

Eşek sütünde yüksek oranda Omega-3 bulunur. Bebeklerin beslenmesindeki Omega-3 desteği çocukların astım hastalığına yakalanma riskini nerdeyse sıfıra indirmektedir. Bebekler üç aylık olduktan sonra eşek sütü ile beslenebilir.

Eşek sütünün astıma faydaları öncelikle antienflamatuar etki göstermesinden ve bronşları temizleyerek nefes darlığını çözmesinden ileri gelmektedir. Ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirmesi ve damar sertliğini çözmesi ile kişilerin rahatça nefes alabilmesini sağlamaktadır.

Pek çok astım hastasının ab-ı hayat olarak nitelendirdiği eşek sütü ilk duyulduğunda kulağa garip gelse de içimi inek sütünden çok daha rahattır. Çok daha az yağ içerir, kilo alınmasına sebep olmaz ve hazmı çok daha kolay olur. Eşek sütünün kokusu daha hafiftir. Protein, kalsiyum ve şeker bakımından anne sütü kadar zengindir.

Eşek sütü de anne sütü gibi, kaynatılmadan pastörize edilmeden, sağımdan sonra 72 saat içerisinde çiğ olarak tüketilmelidir.

Eşek Sütü kemik erimesine çare olur mu?

EŞEK SÜTÜNÜN OSTEOPOROZ TEDAVİSİNDE KULLANILMASI

Osteoporoz (kemik erimesi) denildiği zaman ilk akla gelen besin desteği kalsiyumdur. Vücudumuzdaki kalsiyum miktarının %98’i kemiklerdedir. Kemiklerimizin yoğunluğu, hayatımız boyunca doğru miktarlarda, doğru şekilde aldığımız kalsiyumla doğru orantılıdır. Hastalığımız süresince de kalsiyumu doğal yollardan en verimli şekilde nasıl alabiliriz sorusunun cevabı: Eşek Sütüdür. İnek sütünden farklı olarak eşek sütünün osteoporoza faydaları nelerdir?

Öncelikli sebebi marketlerden alacağımız pastörize inek sütünün, yani işlem görmüş proteinlerin antibiyotik ve hormon takviyeleriyle birlikte alınması vücudumuzdaki asit yükünü arttırmaktadır. Fazla asit yükünü böbreklerimiz aracılığıyla atmak yine kalsiyum kaybına sebep olmaktadır.

İkinci önemli sebebi, pastörize olmayan inek sütüne ulaşabiliyorsak dahi; süt içerisindeki kalsiyumun bağırsaklarda emilmesi için sütün içeriğindeki kalsiyum-fosfor oranının 2/1 olması gerekmektedir. Bu oranı sadece anne sütünde ve eşek sütünde bulabiliyoruz. İnek sütünde oran 1/1’dir. İnek sütünden yeterli kalsiyumu alabilmek için vücudumuzu çok daha fazla zorlamamız gerekecektir. Ayrıca inek sütündeki yağ oranı da daha fazla olduğundan hem kilo problemine, hem hazımsızlık ve şişkinlik gibi şikayetlere sebep olacaktır.

Az ama öz eşek sütünün osteoporoza faydaları, litrelerce tüketilecek inek sütünden daha fazla olacaktır. Yanı sıra içeriğindeki yüksek ummunoglobulünler sayesinde bağışıklık sisteminiz kat be kat artacaktır. Damarlarınız genişleyerek kan dolaşımınız hızlanacak ve osteoporoz sürecinde daha fazla fiziksel aktivite için vücudunuzu hazırlamış olacaksınız.

EŞEK SÜTÜNÜN BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRMESİ

Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde en etkili bileşenler; A, B, C, E vitaminleri ile, demir, çinko ve selenyumdur. Eşek sütünün içeriğinde bulunur;

Yüksek miktarlarda A, B1, B12, C ve E vitamini bulunmaktadır. Eşek sütündeki C vitamini inek sütüne göre 60 kat daha fazladır.

Eşek sütünde, dışarıdan gelecek yabancı zararlılarla mücadele eden immunoglobulünlerden yüksek miktarda bulunmaktadır.

Eşek sütünde bulunan Lizozim enzimi çok güçlü bir bakteri öldürücüdür. Eşek sütünün antibakteriyel özelliği bu enzimden kaynaklanmaktadır.

Eşek sütünde yüksek miktarda Omega-3 bulunur. Omega-3, Kalp ve damar sağlığı açısından çok önemlidir, Damar sertliğini giderici etkisi bulunmaktadır. Kötü kolesterolü düşürüken iyi kolesterolü yükseltir. Ayrıca Omega-3’ün beyin gelişimini destekleyeci etkisi de bulunmaktadır. Omega-3’ü vücudumuz üretemediği için besin yoluyla almamız gerekmektedir. Özellikle hamile bayanların alması tavsiye eilmektedir.

Eşek sütündeki kalsiyumun emilim oranı diğer tüm sütlerden daha fazladır. Bu yönüyle kemik erimesi hastalarına eşek sütü tavsiye edilmektedir.

Eşek sütünün probiyotik özelliği bulunmaktadır. Bağırsak florasını düzenleyerek zararlı mikro organizmaların çoğalmasını engeller. Ayrıca babız ve ishal durumlarında eşek sütü içilmesi fayda sağlayacaktır.

Nezle, grip gibi virüs kaynaklı hastalıklara kolay yakalanıyorsanız, ailenizde kanser vakaları varsa bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için eşek sütünü düzenli olarak içmenizi tavsiye ederiz. Sadece bağışıklık sisteminizi güçlendirmekle kalmayacak, kolesterolünüzü de dengeleyecek, kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskinizi azaltacaktır. Bu mucizevi şifa kaynağının içeriğinde çok az yağ bulunduğu için kilo problemi de yaşamamış olacaksınız. Her gün sabah akşam içeceğiniz az miktarda eşek sütü sağlıklı bir yaşamın anahtarı olacaktır.